Всупереч запланованому двократному збільшенню цін на газ для населення «блакитне паливо» може подешевшати. Таке досить сенсаційну заяву зробив глава правління НАК «Нафтогаз Україна» Андрій Коболєв. Він заявив, що «Нафтогаз» запропонував Кабінету міністрів «скасувати режим ПСО і відкрити ринок побутових споживачів для конкуренції між постачальниками», пише сайт СЕГОДНЯ

Що за «режим ПСО»

Режим ПСО – «покладання спеціальніх обов’язків» – затверджений постановою Кабміну №867 від 19 жовтня 2018 року. Він передбачає, що з 1 листопада 2018 року по 31 грудня 2019 року газ для побутових споживачів, держпідприємств, релігійних організацій та виробників теплової енергії населення повинен поставлятися не за ринковими цінами, а за тарифами, розрахованими за спеціальною формулою.

За постановою Кабміну, для розрахунку бралася середня ціна газу для промислових споживачів за період з 1 липня по 30 вересня 2018 року, вона склала 8981 грн за 1 тис. Кубометрів. І ця ціна множилася на т. Зв. «Коефіцієнт дисконту». З 1 листопада 2018 го по 1 травня 2019 го застосовується коефіцієнт 0,6943, а після 1 травня має запрацювати коефіцієнт 0,8.

До речі, це підвищення коефіцієнта і стане причиною майже 20% -ного подорожчання газу для населення з 1 травня. А з 1 січня коефіцієнт для населення повинен складати 1, тобто ціна на газ ще раз підвищиться.

Коли видавалося постанову про ПСО, передбачалося, що таке держрегулювання цін допоможе «забезпечити громадські інтереси в процесі функціонування ринку природного газу». Простими словами – захистить побутових споживачів від підвищення цін в разі їх коливань на ринках.

Однак глава «Нафтогазу» звернув увагу, що за останній час ринкова ціна на газ сильно впала. І тепер виходить, що тариф для населення буде не нижче, а вище, ніж для промислових споживачів, які купують газ на ринку.
«Ціна на європейському ринку за останні місяці знизилася настільки, що з квітня українські газові трейдери, ймовірно, будуть пропонувати газ за ціною нижче, ніж поточна ціна, встановлена ​​для населення в постанові про ПСО. З урахуванням ПДВ і витрат на транспортування та постачання ціна виходить на рівні приблизно 8380 грн/тис. кубометрів, а населення платить за 8558 грн (або більше, тому що облгази маніпулюють з обсягами і нормами)», — написав Андрій Коболєв.

«Нафтогаз» запропонував Кабміну скасувати постанову про ПСО і поставляти газ для побутових та інших «спеціальних» категорій споживачів за ринковими цінами.

«Завдяки реформі ринку газу десятки компаній вільно купують газ на європейському ринку і поставляють його українським комерційним споживачам. Крім того, газ продають місцеві видобувники і трейдери. Загалом на ринку зареєстровано кілька сотень торговців. В українських побутових споживачів вибору немає. Для абсолютної більшості з них постачальник є тільки один – приватна компанія газзбут. Забезпечувати цей газзбут газом зобов’язаний «Нафтогаз», тому що є постанова про покладання спецобов’язків (ПСО). Ми впевнені, що побутові споживачі повинні отримати можливість вільно вибирати постачальника з урахуванням кращої ціни, надійності і сервісу», — написав Андрій Коболєв.
Чому комерційна організація, якою є «Нафтогаз», не дивлячись на те, що 100% його акцій належать державі, занепокоїлася високими тарифами для населення? Відповідь криється все в тій же постанові про ПСО. Справа в тому, що цей документ не тільки встановлює жорсткий тариф для населення та інших «пільгових» споживачів. Він також зобов’язує «Нафтогаз» і газзбути поставляти газ цим категоріям споживачів практично безумовно. У будь-якому необхідному обсязі і незважаючи на розмір заборгованостей.

«На «Нафтогаз» покладені спеціальні обов’язки поставок газу за фіксованою ціною для населення і потреб Комуненергія. Але там проблема в тому, що фактично «Нафтогаз» змушений поставляти їм газ без передоплати. І якщо вони не платять, «Нафтогаз» змушений вішати це собі як резерв під збитки», – пояснює економічний експерт-аналітик Борис Кушнірук.

В результаті заборгованість споживачів перед «Нафтогазом» зростає. Так, за повідомленнями компанії, заборгованість контрагентів, які отримують газ на пільгових умовах, на 12 березня становила 76,7 млрд грн. Сумарна прострочена заборгованість підприємств теплокомуненерго і ТЕЦ зросла до 39,7 млрд грн, з яких 13,6 млрд накопичилося за 2019 рік.

Дія постанови про ПСО закінчується в 2020 році. Однак «Нафтогаз» пропонує скасувати її достроково. Це дозволить не тільки знизити ціну на газ для населення, але і змусить споживачів розплачуватися за газ за ринковими правилами. А боржників відключати від газопостачання.

«НАК «Нафтогаз» пропонує зараз, в період падіння цін на газ, відмовитися від цих «спеціальних обов’язків» і почати поставляти газ комунальним споживачам на ринкових умовах, з передоплатою. Тоді буде можливість вимагати від теплокомуненерго і від газзбутів, щоб вони закуповували газ наперед і потім постачали цей газ населенню. В такому випадку збитків у «Нафтогазу» не буде. Ми до цього все одно повинні прийти. Тому що з 1 січня 2019 року ми маємо формально перейти до ринкової ціни для побутових споживачів і відмовитися від «спеціальних обов’язків«. Але «Нафтогаз» пропонує зробити це раніше, саме в період падіння цін на газ», – каже Борис Кушнірук.

Експерт пояснює, що облгаззбути не зацікавлені у скасуванні ПСО, оскільки вони втрачають монополію і позбавляються змоги не розплачуватися з «Нафтогазом». Крім того, перехід на новий формат розрахунків не вигідний теплокомуненерго і місцевій владі, оскільки вони також не зможуть отримувати газ для населення при наявності заборгованості.

«Як тільки ми відмовимося від ПСО, місцевій владі доведеться брати на себе відповідальність за оплату комунальних послуг і контролювати, щоб підприємства теплокомуненерго укладали контракти і купували газ по передоплаті. Вони не зможуть вже не розплачуватися за газ», – каже Борис Кушнірук.

А уряд, в свою чергу, не готовий відмовлятися від регулювання цін на газ для населення, побоюючись періоду зростання цін.

«Логіка Кабміну зрозуміла. Але я все-таки прихильник того, що потрібно відмовлятися від регулювання цін саме тоді, коли ціна падає. Найнижча ціна на газ навесні і влітку. В цей час його можна купити дешевше, убезпечивши себе від можливих ризиків. Якщо теплокомуненерго і облгази будуть формувати запас газу навесні, у них може бути дешевий газ на всю зиму. Гроші на передоплату може виділяти місцева влада, можна буде брати кредити у банків, закуповувати на паритетних засадах тощо»,